Motosiklet Kullanmaya Başlarken

Motosiklet Kullan

Motosiklet Kullanmaya Başlarken

Motosiklet, pratik kullanımı ve bir çok avantajı ile birlikte özellikle yaz aylarında trafikte sıklıkla görülen ulaşım aracıdır. Araç sürücüleri şehirlerin yoğun trafiğinde tıkanıp kaldıklarında yanlarından geçip giden motosikletleri görünce “ulan alsam mı ben de bi tane” diye düşünürler. Fakat işler dışarıdan göründüğü kadar basit değildir. Motosikleti almakla bitmiyor olay, bunun ehliyeti var, kıyafeti var, eğitimi var.. Genelde motosiklet için belirli bir bütçe ayıran bireyler daha sonra işletme maliyetlerini karşılarken zorluk çekiyorlar. Bu sebepten ötürü baştan düzgün bir planlama yapılması gerekmektedir. Planlamadan kasıt şudur; örnek olarak 10 bin lira bütçe ayırdınız; bu para ile motosiklet bakmaya başlarsanız kıyafet için elinizde yeterli bir bütçe kalmayabilir. O sebeple en az 1000 – 2000 lira arasında bir bütçeyi kıyafet için ayırmanız gerekir. Bu rakam belki biraz fazla gibi görünebilir fakat aslında ortalama hatta ortalamanın da altında bir kıyafet bütçesidir.

Sadece kask alsam?

Motosiklet kullanmaya başlayacaksanız sadece kask ile yola çıkmanız doğru bir seçim değildir. her ne kadar kaza esnasında kafa ölümcül yaralanmalara ilk sebebiyet olsa bile, vücudun geri kalanında oluşan hasarlar da aynı oranda ölümcül olabiliyor. Motosiklet kullanmaya karar verdiyseniz eğer kıyafet ve ekipman konusunda “mont alsam mı?”, “dizlik lazım mı?” diye düşünmek yerine, “benim vücudumda önemsiz olan yer neresi?” diye sorun kendinize. Kask konusu ayrı bir konu başlığı olacak kadar geniş bir konudur ama kısaca özetlemek gerekirse, bazı motosikletleri aldığınızda “yanında kask hediye” diye kampanyalar olur. Bu “hediye” adı altında sunulan kaskları kullanmadan önce mutlaka araştırın bu hediye olarak verilen kasklar genel olarak camia içerisinde “karpuz” diye adlandırılan, kucağınızdan düşürseniz çatlayacak türde kasklardır.

Kaç cc ile başlamak gerekir?

“Bizim amcaoğlu direk 600’lük aldı”, “arkadaşımın ilk motoru 1000’likti” gibi cümleler bir kriter oluşturmaz. Motosiklet kullanmak hele hele ilk defa kullanmak şakaya gelecek bir durum değildir. Motosikletlerin gaz tepkimeleri arabalara göre daha hassastır. Üstelik sadece iki tekerleği olan bir araçtan bahsediyoruz ki bu da durumu daha ciddiye almak gerektiğini gösteriyor. Peki kaç cc ile başlamak gerekir? Bu durum kişiden kişiye değişebilir. “Herkes 100cc ile başlamalı” gibi bir kural yada kaide yoktur. Kişinin bilinç durumu, yaşı, kendisini ve duygularını kontrol edebilmesi önemlidir. Yani kullandığı aracın gücünün farkında olmalı, bileğine hakim olmalıdır. “Ya bisiklet kullandım yıllarca, bunu da kullanırım” şeklinde düşünmeyin benzer yanları olsa da ikisi çok farklı araçlardır. Yeni başlayacaksanız ve kendinize öyle çok güvenmiyorsanız tavsiye olarak 50-150 cc arasında bir motosiklet almanızdır. Kendinize güveniyor ve ben bu işi yaparım diyorsanız ilk motosiklet olarak en fazla 250cc bir model almanızdır. İnanın o 600-1000 cc motosikletler ilk kullanım için oldukça agresif aletlerdir. Şöyle de düşünebilirsiniz hiç araba kullanmamış birine standart bir araba mı yoksa Ferrari mi tavsiye edersiniz? Eğer alacağınız motosiklet ikinci el ise dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var.

Tarzım ne olmalı? Bu tamamen sizin zevkinize kalmış bir durumdur. Ancak yarış motorlarını çok seviyor olsanız da trafiğin yoğun olduğu noktalarda sürekli bir rota kullanıyorsanız bir süre sonra bu tarz size yorucu gelebilir. O yüzden bu konuda kullanım alanınızı, amacınızı, ihtiyaçlarınızı, beklentinizi ve zevkinizi birleştirmeye çalışıp ona göre bir tarz oluşturmanız daha doğru olacaktır. Böylece motosikletinizden daha fazla keyif alabilirsiniz.

Motosiklet Başlangıç Rehberi

Eğitim şart mı?

 

Motosiklet kullanmayı öğrendiğinizde “tamam kullanıyoruz işte daha ne öğreneceğiz” diye düşünmeyin. Düzgün bir kurumdan mutlaka ama mutlaka güvenli sürüş eğitimi almanızda son derece yarar var. Bu eğitimler size motosiklet hakimiyetini arttırma ve sürüş konularında oldukça fazla bilgi katacaktır. Her sene farklı kuruluşlar tarafından düzenlenen ücretsiz eğitim seminerlerine katılmanızda fayda var. Bu seminerlere katıldığınızda eğitimin size ne kadar faydalı olacağını da anlayacaksınız.

Motosiklet; düzgün, bilinçli ve eğitimli bir şekilde kullanıldığında, oldukça güvenli, zevkli ve pratik bir araçtır. Şehrin trafiğine takılıp kalmaz, boşa zaman kaybetmezsiniz. tasarruf ettiğiniz bu zamanı kendinize ayırabilir, vesaitlerin gitmediği rotalar çizebilir, hızla azalan doğal alanlarda kafa dinleyebilirsiniz. Motosiklet bir kültür ve medeniyet göstergesidir.

Güvenli sürün..

 

 

Etiketler: motosiklet
Şubat 15, 2023
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR